Пятница, 03.05.2024, 14:09
Приветствую Вас Гость | RSS

Школьный и студенческий сайт

Поиск
Категории раздела
Английский язык
Алгоритмизация
Болонский процесс
Бухгалтерский учет
Государственное регулирование экономики
Деньги и кредит
Защита информации и программ
История экономических учений
Информационные системы
Информационные системы и технологии в финансах и банковском деле
Корпоративное управление
Методички
Менеджмент
Международная экономика
Макроэкономика
Политология
Планирование
Политэкономия
Размещение продуктивных сил
Современная экономическая история
Стратегическое управление
Страхование
Системный анализ
Украинский язык
Учет и аудит
Финансы предприятия
Финансовый менеджмент
Финансы
Экономика предприятия
Экономическое обоснование хозяйственных решений
Экономический анализ
Матпрограмирование
Исследование операций
Основы создания информационных систем
Экономика и организация иновационной деятельности
Форма входа

Каталог статей

Главная » Статьи » Каталог для студента » Размещение продуктивных сил

КОЛЬОРОВА МЕТАЛУРГІЯ

Кольорова металургія включає видобуток, збагачення, металургій­ну переробку кольорових руд, дорогоцінних і рідкісних металів, у тому числі виробництво сплавів, прокату кольорових металів, переробку вторсировини і видобуток кольорових каменів. Через нестачу покладів різних руд кольорових металів кольорова металургія України розвинена слаб­ше, ніж чорна, і представлена окремими галузями. Провідними галузями кольорової металургії є: алюмінієва, цинкова, магнієва, титано­ва, ртутна, феронікелева.

Для кольорової металургії характерним є комплексне використан­ня рудної сировини та висока здатність її комбінуватися з іншими галузями промисловості. Для зниження собівартості виробництва алюмінію, напри­клад, поєднують його з випуском соди, поташу, цементу, а титано-магнієве виробництво - із випуском титанових білил, смол, соля­ної кислоти, хлору.

Розміщення підприємств кольорової металургії залежить від сировинного та енергетичного чинників. До джерел сировини тяжіють підприємства з виплавлення ртуті, нікелю, рідкісних металів. До джерел дешевої електроенергії тяжіють алюмініє­ве, титаномагнієве й цинкове виробництво.

У структурі виробництва кольорових металів України провідне мі­сце посідає алюмінієва промисловість, яка охоплює виробництво глинозему та алюмінію. Випуск цієї продукції становить майже 20% усього вироб­ництва кольорової металургії. Поряд з основного продукцією алюмінієва промисловість випускає кристалічний кремній, алюмінієво-кремнієві сплави (силуміни), содові продукти, мінеральні добрива, цемент, оксид ванадію (V), металевий галій. Основною алюмінієвою рудою є бо­ксити, запаси яких в Україні невеликі. Промислове значення мають Високопільське (Дніпропетровська область) і Смілянське (Черкаська об­ласть) родовища. Перспективними є родовища бокситів на півдні Дніпропетровської області, в Карпатах, Приазов'ї. Алюмінієвою сирови­ною є також нефеліни, алуніти, каоліни та глини, запаси яких практично невичерпні. В Україні є значні запаси нефелінових порід, що можуть бути сировинного базою великої алюмінієвої промисловості (Жовтневе та Єланчицьке в Приазов'ї). Крім алюмінію, із нефелінових порід можна отримувати содопродукти, скло, цемент та ін. Усе це робить можливим, з огляду на сировинні ресурси, створення в Приазов'ї нової алюмінієвої промисловості.

З алунітів економічно вигідно виробляти алюміній лише за умови комплексного використання руди. Найбільші родовища алунітів є в Закарпатській області (Берегівське й Беганське).

В Україні діють новий великий глиноземний завод у Миколаєві, який працює на бокситах Гвінеї, Запорізький алюмінієвий завод та завод алюмінієвих сплавів у Свердловську (Луганської області). Потужності з виробництва алюмінію в Україні розраховані на 300 тис. т за рік.

Підприємства титаномагнієвої металургії видобувають і збагачу­ють титаномагнієву сировину та виробляють титан і магній. Сировиною для виробництва магнію в Україні е потужні родовища калійно-магніє­вих солей Прикарпаття (у Калуші і Стебнику), мілководні водойми Приазов'я та Причорномор'я (Сиваш), що містять у розчиненому вигляді багато сполук магнію та інших солей. У Калуші побудовано магнієвий завод у виробничому об'єднанні «Оріана», в Запоріжжі - завод із вироб­ництва магнію й титану, сюди  магнієва сировина надходить із Стебника, Калуша і Сиваша, а титанова - з Іршанського гірничо-збагачувального комбінату (Житомирська область). Основними титановими мінералами Іршанського родовища є ільменіт і рутил, що містяться в каолінових роз­сипах та вивітрених габро. З них на Іршанському гірничо-збагачувальному комбінаті виробляють титановий (ільменітовий) концентрат. Руди Самотканського родовища (Дніпропетровська область) характеризуються високим вмістом титану й цирконію. На Верхньодніпровському гірничо-металургійному комбінаті у м. Вільногірську (Дніпропетровська область) виробляють цирконієвий, рутиловий, ільменітовий концентрати, цирко­ній знезалізнений, оксид цирконію. Комбінат побудовано на базі Малишівського родовища титанових пісків і оснащено устаткуванням, яке забезпечує комплексне використання сировини. Крім того, освоєно нові технологічні процеси, в тому числі добування знезалізненого цирконію на струминних млинах. Титан і його сплави удвічі легші за леговану сталь, стійкі проти корозії, придатні для виробництва хімічного устаткування, літаків, космічних кораблів. Оксиди титану використовують для виробництва білил, емалей, вогнетривких глин; цирконій та його сполуки - жаростійких мінералів, необхідних для сучасного літакобудування, ракетної, атомної техніки, виготовлення жа­ростійких фарб тощо.

Запорізький титано-магнієвий комбінат виробляє титан, напівпровідни-ковий германій, магній, калійні добрива, пігментний оксид титану,фасонне титанове литво.

На місцевих покладах кіновару понад століття працює Микитівський ртутний комбінат (Донецька область), у складі якого с рудник, металургійне виробництво, допоміжні цехи, три кар'єри для видобутку ртутних руд. Тут збагачують місцеві сурм'яні руди і виробляють із них сурму. Функціонує також Закарпатський розвідувально-експлуатаційний ртутний комбінат.

На Донбасі (Нагольний кряж) і в Прикарпатті є значні родовища поліметалевих руд, свинцю й цинку, які поки що не мають промислового значення. Костянтинівський цинковий завод ви­користовує цинкові концентрати. Крім цинку, із руд добувають майже 20 цінних компонентів - свинець, мідні й піритні концентрати, дорогоцінні метали, кадмій, сірчану кислоту, деякі рідкісні метали тощо.

Побузький нікелевий завод Кіровоградської області переробляє місцеві окислені залізо-нікелеві руди. Основна його продукція - нікель і феронікель використовується на металургійних і машинобудівних заво­дах Придніпров'я та Донбасу.

Артемівський завод (Донецька область) випускає мідний і латунний круглий і плоский прокат (прути, труби, дріт, листи, стрічки, штаби). Це підприємство має закінчені виробничий і технологічний цикли. У Світловодську (Кірово­градська область) працює Дніпровський завод чистих металів, що виробляє напівпровідникові матеріали, а в Донецьку - завод кольорових сплавів.

В Україні налагоджено виробництво кобальту, ніобію та гафнію, а також рідкісних металів. Продукцію підприємств рідкісних металів ши­роко застосовують в атомній енергетиці, радіоелектроніці, авіаційній і ракетній техніці, приладобудуванні тощо.

Майже 25% товарної продукції кольорової металургії припадає на виробництво вторинних кольорових металів, їх випуск налагоджено у Харкові, Києві, Донецьку, Одесі; у Володарську-Волинському (Житомир­ська область) функціонує виробниче об'єднання «Західкварцсамоцвіт».

Завдяки освоєнню нових родовищ руд кольорових металів і ство­ренню підприємств для їх переробки значно поліпшується забезпечення господарства кольоровими металами. Нещодавно відкрито 5 родовищ золота промислового значення поблизу Кривого Рогу та 5 - у Донецькій області, невелике родовище золота в Закарпатській області. Провадяться підготовчі роботи з їх експлуатації. У 1999 р. виплавлено перші кілогра­ми золота на базі Мужіївського родовища . За попередніми прогнозами, Україна на перспективу зможе видобувати майже 25 т золота щороку. Україна залишається великим споживачем кольорових металів, які сьогодні закуповуються в інших держав.

Категория: Размещение продуктивных сил | Добавил: eklion (09.06.2010)
Просмотров: 3484
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 1558
Статистика
Счетчики


Каталог@MAIL.RU - каталог ресурсов интернет
Украина онлайн

Copyright MyCorp © 2024
Конструктор сайтов - uCoz